Bir listenin kırk bir yıl hatırı var... listelerim.com (beta)


Türkiye'nin Antik Kentleri


Türkiye'nin belli başlı turizm açısından önemli bazı antik kentleri
Efes Antik Kenti (İzmir)

M.Ö 6000 yıllarında kurulmuş bir antik kenttir. İzmir'e 72 km uzaklıkta olduğu için ulaşımı kolaydır.Yılda 3 milyona yakın turist tarafından ziyaret edilmektedir. Kent tamamen mermerden yapılmıştır. Efes Antik Kent ten günümüze antik tiyatro, mermer ve liman caddesi, angora kalmıştır.
Arykanda Antik Kenti (Finike-Antalya)

Kuruluş tarihi tam olarak bilinmiyor. Arif Köyü'nde İ.Ö 2000 yılında kurulduğu sanılıyor. Günümüze gelen bazı kalıntıları ise Roma hamamı, mozaik kaplı avlusu, toplantı ve konser salonudur.
Çıralı Olympos Antik Kenti (Antalya Kumluca)

Helenistik devirde kurulmuş bir antik kenttir. Hristiyanlığın en erken yayıldığı kentlerden birisidir. 16. yüzyılda Akdeniz'de Barboros Hayrettin Paşa tarafından Türklerin egemenlik sağlamasıyla kent tamamen terkedilmiştir.
Perge Antik Kenti (Antalya)

M.Ö 1500 yıllarında Hititler tarafından kurulmuş bir antik kenttir. Antalya'dan 18 km uzaklıkta bulunan kentten günümüze mozaik kaplı sütunlu yol, halk hamamları ve yüksek iki kuleli şehir giriş kapısın harabeleri kalmıştır.
Klazomenai (Liman Tepe) Antik Kenti (Urla - İzmir)
Klazommenai İzmir'in 38 kilometre batısındaki Urla ilçesinde bulunmaktadır. Bir İon kentidir. Kuruluşu İ.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Kenti karadan çeviren surları iyi korunan Klazomenai (Limantepe) de bir İon kentidir. İ.Ö. 2000'lerde önemli bir seramik merkezi konumundadır. Eşit parsellerden oluşan Hippodamik plana göre kurulmuştur. Dünyanın en eski limanlarından biri olarak bilinir. Kazı çalışmaları halen süren antik kent ziyarete açıktır.
Myra Antik Kenti (Demre - Antalya)

Myra (Demre, Kale) Antik Kenti

Antalya'da Demre ilçesinde bulunan antik kentimiz. Muhteşem kaya mezarlarıyla da ünlü Myra antik kentine düzgün bir yoldan kolaylıkla ulaşılabilir. Myra ismi Yüce Ana Tanrıça'nın Yeri anlamına gelmektedir.Aziz Nicholaos'ın (Noel Baba) piskoposluk yaptığı ve bu nedenle tüm Orta Çağ boyunca ününü sürdüren Myra önemli bir Lykia kenttir.

Antik kaynakların M.Ö. I. yüzyıldan itibaren Myra'dan bahsetmelerine rağmen, kaya mezarlarından ve bastıkları sikkelerden, şehrin en az M.Ö. V. yüzyılda varolduğu anlaşılmaktadır.


Yorumlar


Nihat — 8 sene önce

Peki şimdi biz kalkıp hristiyanlara Noel Baba bizim desek ne yaparlar acaba gerçekten merak ediyorum. Gerçi bunu biz bile bilmezken onları nasıl inandırırız orasıda bilinmez. Şöyle bir etrafımıza sorsak Noel Babanın (Aziz Nicholaos)gerçekte yaşadığını bilenimiz bile parmakla sayacak kadar azdır sanırım.
14.03.2009 22:32fbmert67 — 6 sene önce

Yarısından fazlası Antalya'da zaten.
20.03.2011 08:57no escape en son 8 sene önce güncelledi
, , , , olarak etiketledi